Wizyta na hałdzie kopalnianej KWK Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu

W ubiegłą niedzielę korzystając z chwili wolnego czasu i słonecznej pogody, Ekipa MZG postanowiła odwiedzić hałdy węgla kamiennego na Górnym Śląsku. Na cel obraliśmy hałdę znajdującą się koło Kopalni Węgla Kamiennego Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu. Jak dla Ekipy MZG – dla większości z nas, była to pierwsza wizyta w celu poszukiwań karbońskiej flory oraz występującej w tym miejscu mineralizacji siarczkowej.


Mapka lokalizacyjna hałdy (Google Maps).


Widok na hałdę.


Hałda.


Widok z hałdy w stronę kopalni Kazimierz-Juliusz.


Fragment pnia karbońskiej rośliny.


Lepidodendron sp.


Karbońska flora.


Karbońska roślinność.


Karbońska flora.


Gałązki paproci.


Fragment pnia karbońskiej rośliny.


Karbońska roślinność.

Pod względem mineralogicznym hałda obfituje przede wszystkim w różnie wykształcony piryt. Spotkać możemy tam tak typowe kostki pirytu jak również masywne żyłki oraz rozsiane drobne „smugi” pirytowe w obrębie węgla kamiennego. W większości przypadku piryt tkwi w węglu, aczkolwiek możliwe jest też jego wystąpienie na powierzchni piaskowców. Spotkać również można markasyt, jednakże jest on rozpowszechniony w znacznie mniejszym stopniu. Do ciekawostek można zaliczyć występowanie żył hydrotermalnych zbudowanych prawdopodobnie z dolomitu i ankerytu z widocznymi przejawami mineralizacji siarczkowej w tym sfalerytu. Pod względem kolekcjonerskim okazy prezentują raczej poziom przeciętny. Dobrze wykształcony piryt (sześciany) osiągają przeważnie rozmiary do 2-3 mm. Przy odrobinie samozaparcia możliwe jest znalezienie zrostów pirytu do 2-3 cm. W większości jednak przypadków obserwujemy drobne kostki rozsiane lub wrośnięte w powierzchnię węgla. Udokumentowane jest tam także występowanie barytu, chalkopirytu, galeny, gipsu oraz syderytu, jednakże poza tym ostatnim nie mieliśmy okazji zaobserwować żadnego z tych minerałów.


Piryt.


Zbliżenie na powyższy okaz pirytu.


Piryt na węglu kamiennym.


Węglanowa żyła hydrotermalna z widocznym pirytem.


Węglanowa żyła hydrotermalna z widocznym pirytem.


Mineralizacja siarczkowa – piryt, sfaleryt w obrębie wąskiej żyły węglanowej.


Widoczny piryt i sfaleryt.

Widok z hałdy na pobliskie osiedle znajdujące się koło KWK Kazimierz-Juliusz.

Andrut & Kamar

Reklamy

7 thoughts on “Wizyta na hałdzie kopalnianej KWK Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu

 1. Nie jest taki mały, ja jako początkujący geolog, jaram się każdym znalezionym okruchem w skale. 🙂 Choć nie jestem fanem paleontologii to muszę przyznać że Lepidodendron zrobił na mnie wrażenie. Z przyjemnością czyta się waszego bloga, aż chce się z wami wybrać na jakąś wyprawę. Jak na razie czekam na kolejne wpisy i zdjęcia.

  • Dziękujemy 🙂
   Kto wie, może w przyszłości jakiś wspólny wypad się zrobi. Póki co sesja i inne sprawy nie pozwalają na wypady w teren, ale zaraz po uporaniu się z tym wszystkim będą kolejne wpisy i zdjęcia 🙂

 2. Pingback: Podsumowanie działalności bloga 2014 | Mamo Zbieram Gruz

 3. Niedaleko mojego domu znajduje się hałda KWK Chwałowice – mieszkam w Rybniku. Można na niej znaleźć m. in.: piryt (widziałem, mam nawet w domu odcisk kalamita z nalotami pirytu), baryt (na moim widoczne są brunatne żyłki i niewielkie powłoki, w UV żółte), siarkę rodzimą (kolega znalazł, ale nigdy jej nie widziałem) i peeełno skamielin.
  bardzo lubię hałdy! 🙂

 4. Bardzo ciekawy blog. Pochodze z Będzina,choc obecnie mieszkam w Irlandii. Mysle,ze wybiorę sie na ta chalde przy najbliższej okazji. Zaoraszam do siebie collectingminerals.blogspot.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s