Rudawka Rymanowska – Ściana Olzy

Przez ostatni weekend (18-20.10.2013) miałem okazję uczestniczyć w Rajdzie Nafciarza, który został zorganizowany przez Koło Naukowe KIWON z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Już na samym wstępie dziękuję Kasi, Kubie i Piotrkowi za organizację tego całego przedsięwzięcia, bo jak dla mnie nie było to łatwą sprawą 🙂
Rajd miał na celu zapoznanie większej grupy studentów KN KIWON z tematyką grantów, które prowadziliśmy przez ostatnie miesiące w województwie podkarpackim m.in. na Pogórzu Dynowskim czy w Bieszczadach. Generalnie chcieliśmy zapoznać jak największą grupę studentów z dziedziną jaką jest geologia naftowa. Tematy grantów jakie realizowaliśmy znajdują się na stronie KIWON-u: http://www.kiwon.geol.agh.edu.pl/?page_id=306

Przez te 3 dni oprócz szukania kopanek czy nieczynnych już otworów w podkarpackich lasach, w drodze powrotnej do Krakowa odwiedziliśmy jedno z największych naturalnych odsłonięć warstw menilitowych w Karpatach, znajdujących się w Rudawce Rymanowskiej w dolinie Wisłoka.


Rudawka Rymanowska – Ściana Olzy (sierpień 2013)

Lokalizacja: Rudawka Rymanowska, powiat krośnieński, gmina Rymanów, woj. podkarpackie
Rejon geograficzny: Beskid Niski, Beskidy Środkowe, Zewnętrzne Karpaty Zachodnie
Geologia: płaszczowina śląska, Zewnętrzne Karpaty fliszowe


Mapka lokalizacyjna – na czerwono zaznaczone odsłonięcie

Dolina Wisłoka na niemal dwukilometrowym odcinku odsłania nam mnóstwo interesujących odsłonięć o dużym znaczeniu dla geologii. Można się tutaj zapoznać z typowymi skałami budującymi fliszową jednostkę śląską. Jednak najlepszym odsłonięciem, wręcz unikatowym o takich rozmiarach jest odsłonięcie warstw menilitowych, znajdujących się w zachodniej części zbocza góry Horbek. Wymiary ściany Olzy – tak również nazywana jest ta odkrywka – są imponujące. Długość dochodzi do prawie 300 metrów, a wysokość przekracza 30 metrów.


Warstwy menilitowe (kwiecień 2009)

Dlaczego warstwy menilitowe?
Otóż te warstwy w główniej mierze są zbudowane z łupków menilitowych. Nazwa związana jest z menilitem, czyli nieprzeźroczystą, biochemiczną, czarną lub brunatną odmianą opalu zwyczajnego, która swoim wyglądem przypomina krzemień.


Ściana Olzy (sierpień 2013)

Cała ta formacja skalna powstała dość niedawno patrząc poprzez pryzmat czasu geologicznego. Powstała w okresie od 34 do 23 mln lat temu tj. w trzeciorzędzie, w paleogenie w epoce oligocenu. Zbudowana jest z różnego rodzaju mułowców, piaskowców, margli i łupków.

10 Rudawka Rymanowska Odkrywka fliszu w dolinie Wisłoka (maj 2011)
Odkrywka fliszu w dolinie Wisłoka (maj 2011)


Dolina Wisłoka (wrzesień 2012)

Niektóre rodzaje łupków zawierają znaczną domieszkę substancji bitumicznej i prawdopodobnie stanowiły w Karpatach główne źródło generujące złoża bituminów. Na powierzchniach tych łupków niekiedy można znaleźć skamieniałości kopalnych ryb, głównie odciski takich ryb jak Clupea, Serranus. Również na dolnych powierzchniach piaskowców można natrafić na hieroglify organiczne i mechaniczne.


Serranidae


Paralepididae


Merlucciidae

Charakterystyczne dla menilitów są też żółtawe naloty na powierzchniach warstwowań, złupkowaceń i spękań, będące wtórnymi produktami procesów wietrzeniowych.


Charakterystyczne dla menilitów żółtawe naloty (kwiecień 2009)

Przyglądając się tej formacji skalnej możemy zobaczyć bogatą ofertę różnorodnych struktur tektonicznych. Na pierwszy rzut oka ukazują się nam piękne struktury fałdowe np. fałdy szewronowe o charakterystycznym V-kształtnym układzie skrzydeł, czy fałdy ciągnione.


Fałd szewronowy (październik 2013)

Obecnie ściana Olzy jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w regionie. Podczas wakacji mnóstwo ludzi przyjeżdża z okolic Krosna, Sanoka czy innych pobliskich miejscowości nad Wisłok w celu czerpania korzyści z ochłody w upalne dni. Pod koniec wakacji w Rudawce Rymanowskiej odbywa się Pożegnanie Wakacji – impreza organizowana m.in. dzięki współpracy Polskiego Związku Hodowców Bydła Simentalskiego z/s w Odrzechowej czy Instytutu Zootechniki BIP w Krakowie, pod czujnym okiem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Wojewody Podkarpackiego. Główną atrakcją tej imprezy jest Krajowa Wystawa Bydła Simentalskiego, Regionalny Czempionat Konia Huculskiego oraz Wystawa Ras Rodzimych Koni.


Warstwy menilitowe (maj 2011)


Widok z urwiska (kwiecień 2009)

Jeśli jeszcze nie byłeś tutaj, a będziesz w pobliżu bądź będziesz jechał w Bieszczady – odwiedź to miejsce 🙂 Warto zatrzymać się tutaj na chwilę bądź przyjechać na biwak tak jak to robił Karol Wojtyła w latach 70-tych.


Wodospad, który stał się natchnieniem dla Jana Pawła II do napisania „Tryptyku Rzymskiego” (sierpień 2013)


Wisłok widziany z góry Horbek – 546 m n.p.m. (kwiecień 2009)

Linki:
Katalog obiektów geoturystycznych: Warstwy menilitowe w Rudawce Rymanowskiej
Blog Skamieniałości Fliszu Karpackiego
Koło Naukowe KIWON
Blog Realgar
PGI Geopark Dolina Wisłoka


Zbocze góry Horbek (październik 2013)

Andrut

Mateusz Wrona

Reklamy

2 thoughts on “Rudawka Rymanowska – Ściana Olzy

  1. Pingback: Od Przegdórza, aż po krańce Bieszczad…wielka wojaż karpacka 2013 | CZĘŚĆ 2 | REALGAR

  2. Pingback: Podsumowanie działalności bloga 2013 | Mamo Zbieram Gruz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s