Stavanger: Norweskie Muzeum Ropy Naftowej

Stavanger – pierwsza wizyta w tym norweskim mieście i to dzięki zaproszeniu kolegi Radosława. Wraz z kompanem Kamilem skorzystaliśmy z tej gościnności i końcem stycznia na weekend udaliśmy się do Norwegii. W dwa dni mimo zwiedzania niemal wszystkiego ‘z buta’, nie zabrakło również aspektów geologicznych. Jednym z obowiązkowych punktów była wizyta w Norweskim Muzeum Ropy Naftowej.

01 Stavanger_mapMapa Stavanger i okolic (zdj. Google Maps)

Stavanger – miasto położone w południowo-zachodniej części Norwegii, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Jest to stolica okręgu Rogaland, która leży nad zatoką Boknafjorden. Stavanger jest czwartym co do wielkości miastem w Norwegii, które zamieszkuje ok. 120 tys. osób. Jest stolicą norweskiego przemysłu naftowego, w którym najważniejsze światowe koncerny naftowe mają swoje biura. To tutaj znajduje się główna siedziba Statoil, jednego z największych koncernów paliwowych na świecie.

Lokalizacja Norsk OljemuseumLokalizacja Norweskiego Muzeum Ropy Naftowej (zdj. Google Maps)

Nic więc dziwnego, że w Stavanger – ‘norweskim Kuwejcie’, nie mogło zabraknąć muzeum przemysłu naftowego. Jeszcze przed wylotem do tego miasta wiedziałem, że muszę odwiedzić to miejsce. Już sam budynek Norweskiego Muzeum Ropy Naftowej jest obiektem godnym obejrzenia. Jego architektura nawiązuje do skalistych gór Norwegii, rozległych terenów nizinnych oraz instalacji morskich.

 Norweskie Muzeum Ropy Naftowej / Norsk Oljemuseum / Norwegian Petroleum Museum

 Informacja przy wejściu do budynku dot. godzin otwarcia muzeum

Wchodząc do budynku po prawej stronie znajduje się informacja, gdzie można nabyć bilety na teren muzeum. Koszt biletu to 100 koron (ok 50 złotych) – mogłoby się nam wydawać, że dużo, ale jak dla osoby pracującej w Norwegii to cena jest równa minimalnej stawce godzinowej. Do każdego biletu jest wręczana ulotka informacyjna przedstawiająca plan obiektów znajdujących się w budynku.

 Bilet upoważniający wejście na teren muzeum

 Plan muzeum

Na samym początku zwiedzania jest przedstawiona ekspozycja wprowadzająca (pkt. 1 na planie muzeum) – Norwegia jako jeden ze światowych producentów ropy naftowej. Między innymi w tej części znajduje się butelka – i to nie byle jaka, bo to butelka po syropie, do której wlano pierwszą porcję ropy ze złoża Ekofisk.

 Ekspozycja wprowadzająca: Norwegia jako jeden ze światowych producentów ropy naftowej

 Fragment ekspozycji

 Butelka po syropie, do której wlano pierwszą porcję ropy ze złoża Ekofisk

Ekofisk – pierwsze złoże na Norweskim Szelfie Kontynentalnym znajdujące się około 320 km na południowy zachód od Stavanger. Zostało odkryte w 1969 roku przez Phillips Petroleum Company. Było to pierwsze odkrycie ropy naftowej po wywierceniu ponad 200 odwiertów poszukiwawczych wywołanych odkryciem złoża gazu Groningen. Produkcja rozpoczęła się w dnu 9 czerwca 1971 roku z czterech studni podmorskich bezpośrednio do cystern. Zbiornik Ekofisk obejmuje pola naftowe: Cod, Ekofisk, West Ekofisk, Tor, Albuskjell, Eldfisk, Edda oraz Embla.

Ekofisk Lokalizacja złoża Ekofisk (fot. GEOExPro)

Ekofisk Center jest rozległym kompleksem platform i konstrukcji tworzących węzeł komunikacyjny również dla okolicznych złóż takich jak Valhall, Hod, Gyda, Ula, Statfjord, Heimdal, Tommeliten i Gullfaks. Cały kompleks składa się z 29 platform. Od 1975 ropa jest transportowana rurociągiem do Teesside w Wielkiej Brytani, natomiast gaz od 1977 roku jest transportowany na brzeg gazociągiem do Emden w Niemczech.

Kompleks Ekofisk Kompleks Ekofisk (fot. Conoco Phillips)

Idąc dalej za planem zwiedzania, trafiamy do małej salki (pkt. 2). Jest to miejsce przedstawiające historię Ziemi. Obok animacji w kształcie dużego globu umieszczonego pod sufitem, znajdują się również w salce opisy jak formowała się Ziemia na przestrzeni milionów lat oraz jak powstawała ropa w Norwegii. Opisy tutaj jak i w całym muzeum są w dwóch językach: norweskim oraz angielskim.

 Salka pokazująca historię Ziemi oraz powstanie ropy w Norwegii

 Skała zbiornikowa ze złoża Draugen

 Permski piaskowiec ze wschodniej części Norwegii – był celem pierwszych norweskich szybów naftowych

Kolejnym punktem jaki mijamy (pkt. 3) jest miejsce, gdzie zostało min pokazane poszukiwanie ropy i gazu za pomocą fal dźwiękowych. Jednak dla geologa naftowego może się okazać interesujący pkt. 4 – to tutaj w sposób interaktywny została pokazana historia energetyki. Na wielkim ekranie dotykowym możemy się sporo dowiedzieć odnośnie złóż występujących na terenie Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Klikając na dane złoże możemy się dowiedzieć jak obecnie wyglądają platformy wiertnicze wydobywające ropę i gaz na danym złożu oraz możemy zagłębić się w przeróżnych danych, wykresach dotyczących tych właśnie złóż.

 Część wystawy dot. poszukiwania ropy i gazu za pomocą fal dźwiękowych

 Fragment afiszu przedstawiającego największych gigantów znajdujących się na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

 Tablica interaktywna przedstawiająca przykładowe złoża…

 …oraz dane dotyczące tych właśnie złóż

Pkt. 5 na planie to ekspozycja: Ropa naftowa w ekonomii – poprzez quizy znajdujące się przy każdej tablicy, dzieci oraz inne osoby zwiedzające muzeum mogą sprawdzić swoją wiedzę odnośnie ekonomii – co znaczą dla Norwegii dochody z przemysłu naftowego.

 Ekspozycja: Ropa naftowa w ekonomii

Dla wiertników może się okazać interesująca kolejna wystawa (pkt. 6). Wzdłuż ściany zostały przedstawione różnego rodzaju świdry wraz z dokładnymi informacjami o nich.

 Po prawej świder hybrydowy, po lewej świder trójgryzowy

 Świder gryzowy

 Świdry gryzowe

 Świder diamentowy

Ekspozycja: Na coraz większej głębokości (pkt. 8) na pewno zainteresuje fanów modeli. Została tutaj pokazana cała masa modeli w skali 1:750 ukazująca nowe rozwiązania w zakresie wiercenia i produkcji.

 Ekspozycja: Na coraz większej głębokości

 Model kompleksu Ekofisk

 Przybliżenie na model Ekofisk

Skręcając w lewo ukazują nam się również modele statków i instalacji morskich o trochę większych rozmiarach (pkt. 9). A tuż za nimi na całej ścianie ogromne zdjęcie przedstawiające platformę wiertniczą – i kto by nie chciał takiej ściany w pokoju? 🙂

 Ekspozycja modeli statków i instalacji morskich

 Modele platform wiertniczych

 Platforma wiertnicza…

 i kolejna platforma wiertnicza

 Efektowny afisz

 Fragmenty rdzeni wiertniczych z trzech formacji naftowych

 Dolnojurajska formacja Cook o dobrych własnościach zbiornikowych

 Formacja naftowa Statfjord

 Formacja naftowa Tarbert

 Kosz do transportu ludzi między statkiem a platformą wiertniczą

Pkt. 10 to ekspozycja: Podwodny świat przedstawiająca sprzęt do wykonywania prac na dnie morza. Nieopodal zaś (pkt. 11) znajduje się wystawa upamiętniająca tragedię ”Alexandra L. Kiellanda” oraz inne katastrofy związane z wydobyciem ropy naftowej w strefie przybrzeżnej. Idąc dalej w kierunku zwiedzania natrafiamy na kapsułę ratunkową „Whittaker” (pkt. 12), która posiada własny napęd i mogła w czasie ewakuacji pomieścić 28 osób.

 Dzwon nurkowy i statek do wykonywania robót na dnie morza

 Statek do wykonywania robót na dnie morza

 Kapsuła ratunkowa ‚Whittaker’

 Ostatnie spojrzenie na muzeum przed trasą na instalacje morskie

Następnie udajemy się do części muzeum, które jest wybudowane na wodzie – jest to część Norsk Oljemuseum która ma w pewien sposób uświadomić zwiedzających, jak wygląda życie na platformie wiertniczej na morzu. W salce (pkt. 16) jest przedstawione środowisko pracy przy stole wiertniczym na platformie. Między innymi znajduje się tu sprzęt taki jak klucze maszynowe, kliny do rur płuczkowych czy elewatory.

 Stół wiertniczy

 Wielokrążek ruchomy

Dalsza ekspozycja znajduje się na zewnątrz budynku. Idąc wokół pierwszej instalacji morskiej napotykamy zjeżdżalnie ewakuacyjną (pkt. 17), łódź ratunkową (pkt. 18) oraz zdalnie sterowany robot podwodny ROV (pkt. 19). Również można wyjść po schodach na wyższą część instalacji, z której rozpościera się widok na okolice miasta.

 Zjeżdżalnia ewakuacyjna

 Łódź ratunkowa

 Zdalnie sterowany robot podmorski ROV

Widok z platformy widokowej

Druga z instalacji morskich jest w całości poświęcona energii (pkt. 20), zaś trzecia instalacja prezentuje nurków Morza Północnego (pkt. 21) – nurkowie odgrywają ważną rolę w realizacji norweskiego programu wydobycia ropy naftowej.

 Wystawa poświęcona energii

 Wystawa poświęcona nurkom

Kończąc już zwiedzanie muzeum można obejrzeć zdjęcia (pkt. 22) przedstawiające historię norweskiego przemysłu naftowego, oraz obejrzeć film w 3D w kinie „Petropolis” (pkt. 23) na temat ropy i gazu. Dla dzieci na pewno jedną z głównych atrakcji będzie dziecięca platforma wiertnicza (pkt. 25), w której mogą się poczuć jak prawdziwi członkowie załogi platformy wiertniczej.

Podsumowując: Norweskie Muzeum Ropy Naftowej / Norsk Oljemuseum to idealne miejsce do zwiedzania wraz z całą rodziną. Tyle atrakcji, quizów, zabaw dla osoby w każdym wieku czyha na każdym kroku. Sam osobiście wraz z kompanami spędziliśmy około 2 godziny na zwiedzaniu, a i tak wszystkich informacji nie zdążyliśmy przeczytać. Mimo to i tak ta wizyta pokazała nam w ciekawy sposób jak wygląda historia norweskiego przemysłu naftowego i jak ona jest ważna w życiu każdego Norwega.

Serdecznie dziękuję koledze Radosławowi Sztank za zaproszenie do Stavanger oraz za możliwość poznania tego miasta i okolic w weekend. Również dziękuję Kamilowi Wochnikowi za wesołe towarzystwo podczas tej wycieczki.

 

Źródła:
Blog Nasza Norwegia
ConocoPhillips Norway – The Ekofisk Complex
Google Maps
History of oil Europe: Halfdan Carstens – The First Commercial North Sea Oil Discovery
Stavanger.pl – Polacy w Stavanger
Strona główna Norsk Oljemuseum

Andrut
Mateusz Wrona

 Stavanger

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s