Oxford University Museum of Natural History

Uniwersyteckie Muzeum Historii Naturalnej jest jednym z wielu miejsc godnych odwiedzenia podczas pobytu w Oxfordzie. W neogotyckim budynku wzdłuż drogi Parks Road znajduje się stała wystawa poświęcona historii i różnorodności życia na ziemi.

Oxford University Museum of Natural History.

Kolekcje jakie znajdują się w muzeum są podzielone na cztery kategorie:

  • Entomologia – jest drugą co do wielkości kolekcją owadów znajdująca się w Wielkiej Brytanii. Zawiera ona ponad 25 tys. rodzajów stawonogów i obejmuje ponad  5 milionów egzemplarzy.
  •  Geologia – zawiera ponad 375 tys. egzemplarzy. Została ona zapoczątkowana przez takich geologów jak Edward Lhwyd, William Buckland, John Phillips, oraz Charles Lyell.
  • Mineralogia i petrologia – kolekcja ponad 30 tys. okazów z całego świata, w tym historyczne kolekcje minerałów Williama Buckland oraz jego żony Mary Morland, Johna Macculloch oraz Charlesa Daubeny.
  • Zoologia – kolekcja reprezentowana przez wiele wymarłych i zagrożonych gatunków licząca ponad 250 tys. egzemplarzy.

Rekonstrukcja śladów dinozaura Megalosaurus przy wejściu do muzeum.

W University Museum możemy podziwiać ogromną kolekcję ptaków, w tym już wymarłego ptaka z rodziny gołębiowatych – ptaka Dodo (Raphus cucullatus), który wymarł około 1638 r. Obok tego unikatowego egzemplarza występuje wiele okazów zwierząt oraz szkieletów dinozaurów.

Wnętrze muzeum.

Wnętrze muzeum.

Odlew szkieletu roślinożernego dinozaura Iguanodon bernissartensib.

Żuchwa walenia z rodziny kaszalotowatych Physeter catodon.

Tyrannosaurus rex – odlew szkieletu dorosłego dinozaura „Stan” znalezionego wiosną 1987 w Hell Creek niedaleko Buffalo w Dakocie Południowej.

Wystawa poświęcona Profesorowi W. Buckland.

Amonit Titanites giganteus.

Model głowy Tyrannosaurus rex.

Gablotka z minerałami świecącymi w UV.

Jedna z wielu gablot geologicznych.

Muzeum obecnie jest zamknięte przez cały 2013 rok, ze względu na renowację dachu. Istnieje możliwość odwiedzenia części kolekcji na tzw. „tyłach muzeum”. W celu odwiedzenia należy szukać informacji na blogu prowadzonym przez pracowników muzeum: http://darkenednotdormant.wordpress.com/

Wejście do muzeum jest bezpłatne.

Dla osób, które nie mają okazji odwiedzić Oxford University Museum polecam wirtualną wycieczkę: http://www.chem.ox.ac.uk/oxfordtour/universitymuseum/#

Andrut

Mateusz Wrona

Dodaj komentarz